Търсене в този блог

вторник, 24 юли 2012 г.

Пирамидите в Гиза, Египет

         Десетте пирамиди в Гиза са едно от древните Седем чудеса на света. Те сякаш израстват от пустинята, недалеч от бреговете на река Нил. Огромните им размери навеждат на мисълта, че са били построени от богове или гиганти.
        Най-големи и най-добре запазени са пирамидите на фараоните Куфу, Кафре и Менкаура (гръцките им имена са съответно Хеопс, Хефрен и Микерин), строени между 2600 и 2500 г.пр.н.е. От тях най-голяма е Хеопсовата пирамида - почти компактен каменен масив, изграден от над два милиона каменни блока. Те вероятно били пренесени от стотици работници, който ги довличали до своеобразно скеле, построено  около пирамидата.
        Пирамидите всъщност са гробници. Древните египтяни вярвали в задгробния живот и затова в погребалните камери не липсвало нищо, от което фараонът би имал нужда и приживе, включително злато и скъпоценности.
^ От десетте пирамиди най-голяма е Хеопсовата пирамида. Пред пирамидата на Хефрен стои голямата статуя на Сфинкса.
            Всяка година по време на разлива Нил наводнявал обработваемите земи и 3-4 месеца селяните не можели да се занимават със земеделие. Тогава търсели препитание на строежа на пирамидите. Предполага се, че строителството на една пирамида продължавало около 30 години.


^ Облицовката на пирамидите, изработена от бял камък, днес почти не се е запазила и се виждат каменните блокове, от които са били изградени тези гробници за богоизбрани.

Няма коментари:

Публикуване на коментар