Търсене в този блог

четвъртък, 26 юли 2012 г.

Портата на Ищар, Вавилон

        В древността много градове били оградени с крепостни стени с вградени в тях широки порти. Ала единици притежавали смайващата красота на Портата на Ищар във Вавилон. Една от осемте градски порти, тя единствена била покрита с яркосини тухли и украсена с изображения на дракони, лъвове и бикове.
        Всяка от портите носела името на бог. През портата на Ищар - богинята на любовта и войната - минавал Пътят на процесиите, водещ към онази част на Вавилон, където били храмовете и дворците. Вавилон се намирал край река Ефрат в Месопотамия ( днешен Ирак ) и бил един от най-богатите градове, съществували в древността. По време на царуването на цар Навуходоносор II ( 606 до 562 г.пр.н.е. ) Вавилон бил изграден с нечуван размах и великолепие и станал непристъпна крепост. Висящите градини допълвали неотразимото впечатление от тази блестяща столица на една от най-силните по онова време държави в Древния свят.


^ Останките от Вавилон са твърде оскъдни. Така може би е изглеждала Портата на Ищар по времето на Навуходосор.

               Здравите градски стени били толкова широки, че по тях можели да се разминават две каляски с по четири коня. В града са открити останките на величествен храм, за който  някои историци предполагат, че е споменатата в Библията Вавилонска кула.

               Във вавилонската митология Ищар е централно женско божество. Тя е сияещата богиня на  любовта, царицата на рая, чийто символ била Венера, утринната звезда. Но Ищар също е богиня на войната и раздора. Тогава неин символ бил лъвът.

^ Археолозите разкопават Вавилон в началото на века, откриват огромен брой цветни тухли с глазура и успяват да възстановят Портата на Ищар. Това е детайл на едно от многото изображения на животни, с които била украсена портата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар