Търсене в този блог

събота, 10 ноември 2012 г.

Слънчевата пирамида, Теотихуакан

         Теотихуакан - най-забележителният от древните градове в Централна Америка, имал най-многобройно население в ранния исторически период на Мексико: жителите му наброявали 200 000 души. Над слънчевия град се извисяват две огромни пирамиди - достойни съперници на египетските. Били построени около  I в.н.е. и Теотихуакан бил изграден около тях. Слънчевата пирамида - най-внушителната архитектурна постройка в града, е висока 70 м. На върха й е издигнат храм. Подобно на зикуратите в Месопотамия, пирамидите в Централна Америка представляват своеобразни храмови "платформи", а не гробници, каквито са египетските пирамиди. Слънчевата пирамида се издига на няколко нива. Към върха й водят широки стълбища с много тесни стъпала, по които се изкачвали богомолците ( вероятно с големи усилия ). Наблизо се намира и малко по-ниската Лунна пирамида.

Храмът на Кетциалкоатл - "Пернатата змия", се намира на юг от Теотихуакан. Тази глава на богиня заедно с други скулптури украсява външната стена на храма

Теотихуакан е бил унищожен през VIII в. от пожар или от нашественици. Известно време той бил най-могъщият град ба територията на Южна Америка и поддържал търговски връзки с древните градове по земите на днешните държави САЩ, Мексико, Белиз и Хондураз. Теотихуакан бил съвременник на град Тикал, с който също поддържал търговски връзки.


Слънчевата пирамида дели на две половини дължината на главната улица, наричана Пътят на мъртвите

Няма коментари:

Публикуване на коментар