Търсене в този блог

петък, 27 юли 2012 г.

Акрополът, Атина

        Ако си мислите, че само в Атина е имало акропол, грешите - акрополи е имало из цяла Древна Гърция. Акропол гърците наричали всяко отбранително укрепление и култови сгради, построени на високо място в античния град.
        Атинстият акропол се намира на скалист и стръмен хълм, издигащ се на около 80 м над равнината. След битката с персите през 480 г.пр.н.е., когато много от сградите в Атина били унищожени, атиняните построили нов, великолепен храмов комплекс.
        Партенонът е най-големият храм на Акропола. Построен е в чест на богиня Атина, покровителката на града. Партенонът - и днес символ на Гърция - е строен от 447 до 432 г.пр.н.е. За изграждането му е използван само бял мрамор. По цялата си дължина на Партенона бил богато украсен със скултури.

^ Построен на най-високия атински хълм, Партенонът се извисява над града.

                През дългата си история Партенонът бил използван за различни цели. Около 500 г. бил превърнат в християнски храм, през XV в. - в турска джамия. По-късно, през 1687 г ., бил използван като барутен погреб и при нападението на венецианците е взривен.


^ Кариатидите - скулптурни изображения на женски фигури - поддържат портика на Ерехтейона.

              Ерехтейонът е храм на Атина и Посейдон-Ерехтей. По-малък е от Партенона о е строен от 421 до 406 г.пр.н.е. Преддверието му е украсено с портик, поддържан от шест колони във вид на женски фигури. На Акропола е имало още много храмове и светилища, от които днес са останали само развалини. В древността те били оградени със стена и до тях водел вход, наречен пропилей.


Няма коментари:

Публикуване на коментар