Според днешните представи доброто водоснабдяване е жизнено значение за всяко населено място. Още преди две хиляди години древните римляни разсъждавали по същия начин. За всеки нов град те строели водопровод ( на латински - акведукт ), който осигурявал водоснабдяването.
Водоснабдяването на селището, което се намирало на територията на днешния град Ним ( Франция ), не било достатъчно, за да задоволи нуждите на бъдещия нов римски град. Затова Марк Агрипа построил акведукт, който доставял вода от пълноводни потоци, отдалечени на 50 км от града.
Римляните обикновено криели водопроводите си под земята, но този акведукт трябвало да прекоси клисурата на река Гар. Тъкмо затова бил построен великолепния ''Пон дъо Гар'', който е дълъг 269 м и пренася водата на 49 м над реката и речната долина.
|
За огромните размери на акведукта добиваме по-точна представа, когато ги съпоставим с ръста на хората, застанали на средното ниво. Издадените каменни блокове служели за опора на ремонтните скелета. |
В Ним се е запазил кръгъл басейн, заобиколен от резервоар и поредица от шлюзове и канали, които при необходимост осигурявали вода на градския водопровод.
|
'' Пон дъо Гар'' се намира недалеч от френския град Ним. Трите му нива поддържали минаващия отгоре тръбопровод. |