Търсене в този блог

вторник, 13 ноември 2012 г.

Храмовете в Елора

              В Елора ( Централна Индия ) са живели последователи на будизма, индуизма и джайнизма. И трите религии препоръчват на вярващия просветление, усамотение и самовглъбяване. Може би затова техните последователи дошли в Елора между 600 и 900 г.н.е. Първи тук пристигнали будистките монаси. В скалистите склонове те изкопали пещери, които да живеят, и великолепни храмове,  в които да се молят.
              Около 765 г. в Елора дошли и индуистите. Тяхно дело е най-величественият от всички местни храмове - храмът Кайласанатха. Част от скалния склон била отстранена и в оформения каменен масив бил издълбан храмът с богата украса. Около 850 г. в склоновете на Елора били издълбани пет джайнистки храма. Най-известният от тях - Индра Суба - също е направен от масивна скала.


Богатата външна украса си съперничи със статуите и релефите във вътрешността на храма Кайласанатха, издълбан в самата скала.

До 1794 г., когато били открити от един английски пътешественик, храмовете на Елора били познати единствено в пределите на Индия. Но трябвало да изминат още тридесет години, докато се разчуе, че храмовете се рушат. Тогава започнала упорита работа по съхраняването им, благодарение на която можем да ги видим и днес.


Издълбан в скала, Кайласанатха всъщност е група, свързани храмове, разположени под скален навес.

Няма коментари:

Публикуване на коментар