Търсене в този блог

петък, 16 ноември 2012 г.

Терасите

         В различни части на света склоновете на много хълмове са насечени от тераси о приличат на стълбища, сякаш нарочно построени за гигант, поел нагоре, към небето. Терасите са заравнени площи на склона на хълм, пригодени за отглеждане на земеделски култури. С това насичане на естествения релеф човекът променял природните дадености.
         Първите тераси били построени още в праисторическо време, за да се освободи земя за посев или за изграждане на защитни укрепления. Терасите започнали да се появяват в различни части на света приблизително по едно и също време.
         Терасите спират ерозията – отмиването на почвения слой от дъждовете. Укрепени са с каменни стени, които задържат почвата. Там, където нямало камъни, стените били от пръст или тревни чимове. Почвата на "стъпалото" на терасата задържа водата и така растенията получават необходимата влага.


Тази долина в Перу е покрита с тераси. Докъдето достига погледът се виждат безброй малки нивички – ярки цветни кръпки по дрехата на долината.

               В Азия има искрящи сребристи тераси, които блестят като огледала. На тези тераси се отглежда ориз. Те блестят, защото са залети с вода – оризът се нуждае от много влага. Водата се отвежда до терасите с помощта на сложна система от канали.


Преди стотици години коренното население на Южна Америка отглеждало на тераси зърнени култури. Някои от тях се използват и до днес.

Няма коментари:

Публикуване на коментар