Търсене в този блог

понеделник, 19 ноември 2012 г.

Храмът Лингараджа, Бхубанешвар

             Бхубанешар е град в Североизточна Индия. Преди стотици години той станал средище на шиваитите - последователи на индуизма, почитащи Шива като върховен всемогъщ бог, и там били построени хиляди храмове. Шива е бог едновременно на разрушението и на непрекъснатото обновление. От 500-те оцелели храма Лингараджа разкрива най-пълно особеностите на харакртения за района архитектурен стил.
             Храмът Лингараджа е построен около 1000 г.н.е. Строителният му план е много по-сложен от този на останалите храмове в града. Лингараджа е разположен сред оградена със стени територия. Състои се от множество зали и стаи. Главната кула е оформена като много висок кошер, а отвън храмът е украсен с безброй каменни релефи и малки скулптури на животни.
             Начинът, по който стените на храма се събират на върха, свидетелства, че архитектите са използвали за модел по-ранните тръстикови светилища. Във вътрешността на кулата се влиза през заобикалящите я сгради. Това вътрешно пространство всъщност е съвсем малко.


Външната украса на Лингараджа включва множество каменни релефи на богове и животни.

             В оградената около Лангараджа зона се допускат само индуисти. Всяка година от храма се изнася статуя на бога и се потапя в свещените води на близкото езеро.

Храмът Лингараджа разкрива изяществото на характерния за района архитектурен стил.





Няма коментари:

Публикуване на коментар